• Crystal Apple Teacher Nomination

    • Share:
    •  
    Name: Crystal Apple Teacher Nomination
    Date: May 25, 2018
    Time: 12:00 PM - 5:00 PM CDT
    Event Description:

     

    About the Program
    This year marks the 23rd Anniversary of the Chamber's Crystal Apple Awards.  Teachers need and deserve our support and a time when your Chamber and our Sponsors honor the very best very best.  You can assist by nominating a teacher who you feel provides a learning environment and enthusiasm to educate our youth to become our next business leaders.  The Community Awareness and Recognition in Education (CARE) Committee, made up of representatives of the Chamber in the business community, sponsors a program honoring the most outstanding teachers in Finney County each year. 

    Teacher Eligibility

    Early Childhood through twelfth grade certified teachers currently under contract and in good standing with the school and in the classroom in Bible Christian Academy, Garden City Public Schools, Holcomb Public Schools, St. Dominic or St. Mary Catholic Schools are eligible to participate in the Crystal Apple Teacher Recognition Program.  They can be either full-time or part-time teachers, special education teachers, counselors or librarians. Substitutes and certified support staff personnel, such as psychologists, social workers and others, are ineligible to participate. Previous Crystal Apple recipients are also ineligible to participate.  


    The Awards
    The six finalists receive recognition at the CARE Crystal Apple Recognition Banquet on Thursday, November 15, 2018.  The three Crystal Apple Teachers each receive a certificate of achievement, an engraved Crystal Apple, a $1,000 cash award and an Apple iPad. The three remaining finalists each receive awards of a certificate as a finalist and $250.
     

    TO NOMINATE A TEACHER CLICK HERE


     

    Previous Crystal Apple Recipients


    1995

    Jeannie Clubine ~ Susan Jacques ~ Ann Knoll

     

    1996

    Shelby McNutt ~ Claudia McVicker ~ Linda Walker

     

    1998

    Judy Gillette ~ Tammy Lalicker Reith ~ Jennifer LaSalle

     

    1999

    Pam Foster ~ Leigh Ann Roderick ~ Kevin Thompson

     

    2000

    Kerma Crouse ~ Peggy Johnston ~ Steve Smith

     

    2001

    Rhonda Hutton ~ Suzan Tarwater ~ Marlise Tiffany

     

    2002

    Tim Johnson ~ Susie Loyd ~ Carol Wethington

     

    2003

    Linda Ackerman ~ Shauna Lenneman ~ Elaine Lott ~  Kay Thompson

     

    2004

    Dawn Bailey ~ Heather Lies ~ Kathleen Moorman

     

    2005

    Jesse Bernal ~ Sue Tiffany ~ Michelle Wells

     

    2006

    Randy Garrier ~ Jane Vanderhoff ~ Angela Wilkinson

     

    2007

    Patsy Fort ~ Jennifer Mahoney ~ Maria Thornton

     

    2008

    George Caine ~ Sherry Nelson ~ Rebecca Stoppel

     

    2009

    Julie Nemechek ~ Roger Syng ~ Jamie Terry

     

    2010

    Lisa Cady ~ Matthew Horney ~ Russ Tidwell

     

    2011

    Dawn Riggs ~ Kerri Steelman ~ Shanna Yox

     

    2012

    Andrea Baker ~ Adam Cassellius ~ Rod Willis

     

    2013

    Alexander Koning  ~  Karen Kyler  ~ Summer Miller
     

    2014

    Sarah Cross  ~  Melanie Garrison  ~ Kip Nichols


    2015

    Jesse Bernal  ~  Barbara Mercer  ~ Roger Reed

    2016
    Rebecca Burnfin ~ Dr. Jennifer Herdman ~ Wendy Terpstra

    2017
    Julia Morales ~ Dru Saddler ~ Sarah Shrimplin

    Date/Time Information:
    Nomination Deadline:
    Friday, May 25th
    5:00 p.m.
    Fees/Admission:
    No Charge
    Anyone can nominate!
    Set a Reminder:
    Enter your email address below to receive a reminder message.